Committees
Course, program, and policy proposals are reviewed in the appropriate committee (list below), discussed at a meeting of the CAPC Executive Committee, and then brought before the General Assembly.
(2023-2024 CAPC Member Terms )
2023-2024 CAPC Executive Committee
- Susan Johnston : Chair, CAPC
- Rodney Mader : Vice Chair, CAPC
- Francis Atuahene : Recording Secretary, CAPC
- Karen Mitchell : Chair, General Education Committee
- Lisa Calvano : Chair, Graduate Programs and Policies Committee; Dean of The Graduate School
- Jade Burris : Chair, Academic Review Committee
- Elizabeth Pfaffle : Chair, Undergraduate Policies Committee
-
Josh Auld
: (ex-officio), Chair, Undergraduate Programs Committee; Associate Provost for Academic Affairs
- Patrick Richard : CAPC Support
2023-2024 CAPC Members by Committee (IN PROGRESS)
Academic Review Committee
- Jade Burris, Chair
- Sami Abdel-Salam
- Pablo Arriaza, Low Enrollment Advisory Subcommittee Chair
- Amy Baker
- Benjamin Chambers
- Patricia Davidson, Course Review and Revalidation Subcommittee Chair
- Emily Duckett, Course Delivery Subcommittee Chair
- Nicole Ramos
- Liz Staruch, Program Review Subcommittee Chair
- Jordan Stokes
General Education Committee
- Karen Mitchell, Chair
- Md Amiruzzaman (proxy for Linh Ngo)
- Jenna Becker Kane, Distributive Foundations Subcommittee Chair
- Kristin Breit
- Cristobal Cardemil-Krause, Diverse Communities Subcommittee Co-Chair
- Miguel Ceballos
- Jelena Colovic-Markovic, Ethics Subcommittee Chair
- Jenifer Hummer, Speaking Emphasis Subcommittee Chair
- Taek-yul (Ted) Kim
- Sarah Lightner, Interdisciplinary Subcommittee Chair
- Andrew Sargent, Diverse Communities Subcommittee Chair
- John Taylor, Writing Emphasis Subcommittee Chair
- Juliet Wunsch
- Christopher Hanning, Dean (ex-officio)
- Vacant, Undergraduate Student Rep
Graduate Programs and Policies Committee
- Lisa Calvano, Chair
- Jeremy Brazas
- Nicole Cattano
- Mark Davis
- Karen Dickinson
- Hyunsoo Kim
- Robert Main
- Marci Major
- Ron McColl, Library Faculty Rep
- Carolyn Meehan
- Orkideh Mohajeri
- Mia Ocean
- Colleen Commisso, CPE Facilitator (ex-officio)
- Vacant, Graduate Student Rep
Undergraduate Policies Committee
- Elizabeth Pfaffle, Chair
- Benjamin Brumley
- Whitney Katirai
- Rodney Mader
- Jen Maresh (proxy for Josh Auld elected seat)
- Andrew Snyder
- Valerie Wang
- Megan Jerabek, Director of Academic Records (ex-officio)
- Vacant, Undergraduate Student Rep
Undergraduate Programs Committee (UGPC)
- Josh Auld, Chair (Associate Provost for Academic Affairs)
- Elizabeth Pfaffle, UGPC Co-Chair
- Mahmoud Amer, Culture Cluster Subcommittee Chair
- Francis Atuahene
- Ann Colgan
- Gary Coutu
- Camilo Diaz Pino
- Matthew Frankel
- Michael Holik
- Guojua Jiang
- Christine Karpinski
- Sojung Kim
- Yong Hoon Kim
- Yan Liu (Grace), Library Faculty Rep
- Gerardina Martin (proxy for Kevin Dean/Honors)
- Ian Morrison
- Dawn Patterson
- James Pruitt
- Brent Ruswick
- Colleen Commisso, CPE Facilitator (ex-officio)
- Vacant, Undergraduate Student Rep
Course Delivery Subcommittee (reports to Academic Review)
- Emily Duckett, Chair
Course Review and Revalidation Subcommittee (reports to Academic Review)
- Patricia Davidson, Chair
- Jordan Stokes
Culture Cluster Subcommittee (reports to UGPC)
- Mahmoud Amer, Chair
- Israel Sanz-Sanchez
- Sojung Kim
Distributive Foundations Subcommittee (reports to Gen Ed)
- Jenna Becker Kane, Chair
- Kristin Breit
- Metello Mugnai
- Ralph Sorrentino
Diverse Communities Subcommittee (reports to Gen Ed)
- Andrew Sargent, Chair
- Cristobal Cardemil-Krause, Co-Chair
- Zeinab (Zee) Baba
- Adam Gumble
- Jocelyn Manigo
- Patricia Swasey Washington
Ethics Subcommittee (reports to Gen Ed)
- Jelena Colovic-Markovic, Chair
- Taek-Yul (Ted) Kim
- Tiffany Jones
- Selen Razon
- Helen Shroepfer
- Jess Sullivan-Brown
Interdisciplinary Subcommittee (reports to Gen Ed)
- Sarah Lightner, Chair
- Miguel Ceballos
- Liam Lair
- Matt Waite
Low Enrollment Advisory Subcommittee (reports to Academic Review)
- Pablo Arriaza, Chair
Program Review Subcommittee (reports to Academic Review)
- Liz Staruch, Chair
- Sami Abdul-Salem
- Benjamin Chambers
Speaking Emphasis Subcommittee (reports to Gen Ed)
- Jenifer Hummer, Chair
- Juliet Wunsch
- Karen Watkins
- Tianran Chen
Writing Emphasis Subcommittee (reports to Gen Ed)
- John Taylor, Chair
- Md Amiruzzaman (proxy for Linh Ngo)
- Michelle Blake
- Marie Bunner
- Justin Rademaekers